Strhující příběh pomatence a drsného citlivky Johna Luthera

Britský scenárista a spisovatel Neil Cross představil svého hrdinu, černého detektiva londýnské policie Johna Luthera, nejprve jako hlavní postavu televizního seriálu BBC Luther. Napsal pro něj scénář a ústřední role se famózně zhostil Idris Elba. Román Posedlost, v anglickém originálu Luther: The Calling, vyšel původně před čtyřmi lety a je prvním knižním příběhem s uvedeným detektivem. V českém překladu vychází premiérově.
John Luther je zvláštní postava. Je spravedlivý tak, že by mohl být nedostižným vzorem mládeži, zároveň často bere spravedlnost do vlastních rukou, to když potřebuje, aby vyšetřování běželo rychleji. V Posedlosti si ručně vyřídí s protivníky účet hned několikrát, to vše s vědomím, že porušuje zákon, je v hledáčku detektiva Útvaru pro vnitřní vztahy, a dokonce za to dostane trest.
Luther je drsný, přímočarý, nekompromisní a chytrý. Je ale také workoholik, kterému mezi prsty tone jeho vlastní manželství a bortící se vztah není schopen jakkoli podepřít, spíše s každým pokusem vše ještě více kazí. A když nalezne mrtvé mimino, rozpláče se přímo před televizními kamerami.
V Posedlosti pátrá po vyšinutém vrahovi, který si usmyslel vybrat si k sobě partnerku podle vlastností jejích rodičů, ty odstranit a vyvolenou již od dětství zcela ovládnout. K tomu využívá postupů, které čtenáře v Crossově vyprávění dovádějí ke vzteku a nenávisti, možná i k slzám. Přitom autor jeho konání zla v podstatě pouze popisuje a nečiní tak jakkoli rafinovaně. Klipový styl, který při tom používá, krátké věty a schopnosti nepopisovat nic navíc jsou samy o sobě naprosto strhující.
Extrémně se to projeví v závěru knihy, kdy Crossovo rychlé vyprávění v podstatě nahrazuje obrázky z napínavého filmu. Ať už to byl záměr, nebo jeho přirozená schopnost podat děj poutavě, odvedl úžasnou literární práci. Lví podíl na tomto konstatování má jistě i překladatelka Martina Knápková.
Dva okamžiky přesto v knize stojí nad zbylými. Když zlotřilci v duchu hesla „chceš-li někomu ublížit, ubliž jeho oblíbené hračce“ drastickým způsobem zmrzačí starcova psa. Ve čtenáři to vyvolá takovou nenávist, až mu vzteky cukají svaly. Extrémně emotivní je také dialog Luthera s obchodníkem s dětmi, který mu velmi pádnými argumenty vysvětlí, že to, co dělá, je v pořádku.
Posedlost přináší napínavý příběh střetu pomatence a rázného detektiva, strhující děj a popisy, ve kterých autor bravurně osciluje mezi hnusem a jemností. Bohatou slovní zásobou přibližuje drsnou realitu bez příkras či kliček. V žánru thrilleru je to velice výrazné dílo.

Neil Cross: Posedlost
Moba, přeložila Martina Knápková, 408 stran, 269 Kč
Hodnocení: 95 %

(Tato recenze vyšla 8. září v deníku Právo)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)