Zavřít před nosem a pomlátit

První školní den, osm hodin, padesát tři minut, tramvaj číslo deset před zastávkou Šumavská na pražských Vinohradech. Řidiči pravděpodobně cosi vtrhlo do kolejiště, takže prudce zastavil. Tak prudce, že žena s kojencem v takovém tom vaku na hrudi spadla uvnitř vozu na zem a kojenec z vaku vypadl. Nic příjemného, ale může se to stát. Tím chci říct, že potud je to běžný denní příběh z pražských tramvají.
Dál je to také běžný příběh, leč takový by být neměl. Uvedená tramvaj číslo deset jela dál, ve stanici zastavila, matka s dítětem raději vystoupily a souprava pokračovala. Nepadlo ani slůvko omluvy, ani náznak toho, že by si řidič dělal starosti o zdraví cestujících, byť v jeho voze byly kamery a on nejspíš pád matky viděl.
Nemyslím si, že Dopravní podnik zaměstnává pouze sociálně citlivé řidiče tramvají, v každé práci se najdou nekompetentní nýmandi. Nemyslím si ani, že řidič vždy rozpozná, že se mu ve voze něco vážného stalo, a dokonce si nemyslím, že to není všem řidičům jedno. Jsem nicméně přesvědčen, že by v rámci slušného chování a zachování profesionality měli po každém takovém okamžiku, kdy zastaví tak prudce, že jim ve voze lidé popadají na zem, vzít každý řidič mikrofon a cestujícím se skrz reproduktory ve voze omluvit s tím, že pokud se někomu něco stalo, je připraven postarat se o to, aby se mu dostalo pomoci. A měl by to udělat i poté, kdy prudkým zastavením předešel nehodě a tramvaj i cestující vlastně zachránil.
Drtivá většina řidičů ale nic takového nikdy neudělá, protože tak prostě neuvažuje, je to pod její rozlišovací schopnosti. Proto jsem přesvědčen, že by jí její zaměstnavatel, tedy pražský dopravní podnik, měl sdělit, jak se v podobných situacích zachovat, jinými slovy přesně to, co jsem napsal výše.
Jinak si totiž mohu myslet, že onen dopravní podnik radostně schvaluje, že jsou jeho zaměstnanci bezcitní arogantní čuňata, kterým dělá dobře zavřít dveře starci před nosem a pomlátit během jízdy co nejvíce cestujících.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)