Esence lži

V pátek v podvečer jsem vystupoval z tramvaje na Smíchově. Do vozu se v mém výstupu cpaly dvě pipiny s kočárky, aniž by braly ohled na to, že ti zevnitř ještě nevystoupili. Měly naspěch a brzy jsem pochopil proč.
Na zastávce stála slečna v bílém lékárenském oblečení a žádala tyto pipiny s kočárky (tedy aktuálně matky!), aby jí vrátily léky, které v nedaleké lékárně ukradly. Pipiny tvrdily, že je blázen a vymýšlí si.
Lékárnice si netroufla se k nim přiblížit, protože pipiny byly ze skupiny obyvatel, ve které se rvou i holky. Nastoupily tedy do vozu, ale dveře se nezavřely (jak doufaly), protože si řidič tramvaje myslel, že lékárnice nastoupí také. Ta zatím obviňovala pipy zpřed dveří.
„Vraťte mi ty léky,“ prosila.
„Jaký? Jste blázen,“ obvinily ji nahlas pipiny.
„Ty, co jste ukradly,“ řekla lékárnice.
„Jaký? Jste bosorka,“ bránily se pipiny-lhářky.
„Vím, že je máte,“ tvrdila lékárnice.
„Paní, vy jste se pomátla,“ řvaly pipiny-lhářky.
„Vraťte ho,“ byla zoufalá lékárnice.
„Jedeme, jedeme,“ zahulákaly pipiny na řidiče.
V tu chvíli kdosi podotkl, ať lék vrátí, a rázem byl pipinami obviněn ze šílenství a přirozeně i lži. Upřímně řečeno mě to vůbec nepřekvapilo, protože notoričtí lháři nikdy nepřiznají, že lžou. Je lepší jim vše odkývat a pryč od nich, neboť když je usvědčíte, obviní bez mrknutí oka a studu ze lži vás. Jejich slabinou je ale paměť, jelikož jak neustále lžou, zapomínají, jak lhali minule.
Byl to také klíčový problém pipin, neboť když lékárnice opět žádala, aby jí vrátily ukradený lék, ta jedna zřejmě náhle zapomněla, že se s druhou dohodly na totálním zapírání, a pronesla: „Tak jí ho vrať, ne!?“
Druhá pipina se zarazila, protože dostala ťafku z vlastních řad, sáhla do mošny a hodila lup lékárnici pod nohy. Jakmile se tato pro něj shýbla, počala hulákat: „Zlodějka, zlodějka, měla to v kapse!“
Naštěstí právě řidič tramvaje zavřel dveře a ty dvě krávy odvezl pryč.
Lékárnice na zastávce se možná cítila ponížená, ale pro mě a další lidi kolem byla ztělesněním ctnosti.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)