Ortel tvrdí: Nejsme pravicová kapela, jsme vlastenečtí

Po letošním předávání Slavíků a poté, co v nich kontroverzní kapela Ortel skončila za Kabátem (a v hlasování fanoušků porazila Kryštof i Chinaski) a zpěvák Tomáš Ortel byl ve své kategorii třetí (za Gottem a kousíček za Klusem), jsem se rozhodl položit mu několik otázek. Zde jsou jeho odpovědi.

Největším překvapením sobotního vyhlašování výsledků ankety popularity Český slavík bylo druhé místo plzeňské skupiny Ortel a třetí pozice jejího zpěváka Tomáše Ortela v kategorii Zpěvák roku. Formace bývá spojována s krajní pravicí, a proto bylo její umístění na „stupních vítězů“ pro mnohé diváky zklamáním.

Při přebírání ceny v kategorii skupin jste na pódiu řekl, že proti Ortelu byla vedena kampaň. Co jste měl na mysli?
Očerňování, a to nejenom nás, ale i našich myšlenek, které dáváme do kapely i hudby, a zároveň očerňování fanoušků. Z řad novinářů to bylo dost ostré, to jsem měl na mysli.

Jaké jsou myšlenky, které dáváte do kapely?
Specifikujeme je v našich skladbách, takže je stačí sledovat a poslouchat. Je to hrozně moc témat.

Mohl byste je zkusit shrnout?
Chceme lidem otvírat oči nad tím, nad čím je raději zavírají. Jde o dění v našem státě a v celé Evropě.

Skupina Ortel bývá spojována s krajní pravicí. Jste s ní spojeni?
Jako kapela se neřadíme ke krajní pravici. Ortel není ani pravicová kapela, je prostě jenom vlastenecká. Chceme v lidech vzbudit vlastenecký cit.

I přesto je překvapením, že se skupina dostala na druhé místo a vy na třetí mezi zpěváky. Jak si to vysvětlujete?
Je to překvapení i pro nás. Na našich koncertech nejsou sály narvané diváky a nehrajeme na tak velkých plochách, jako některé jiné skupiny. Byli jsme překvapeni již loni, kdy jsme mezi skupinami skončili čtvrtí. Možná se lidé bojí chodit na naše koncerty, přesto s námi sympatizují a projevují to takříkajíc anonymně.

Organizovali jste hlasování svých příznivců?
Ani na jednom portále, ani na facebookovém profilu, ani na webu kapely jsme fanoušky nenabádali, aby nám posílali hlasy. Nezakládali jsme kapelu kvůli tomuto ocenění, fanoušky jsme k ničemu nevybízeli. Pokud se organizovali sami, byla to pouze jejich aktivita. Sami se vyburcovali k tomu, aby nás dostali mezi oceněné.

Vaše řeč na pódiu byla umírněná až strohá. Řekl jste všechno, co jste měl na srdci?
Řeknu vám to jinak. Podepisoval jsem papír, na kterém stálo, že neřeknu nic, co by bylo v rozporu s televizním a rozhlasovým vysíláním. Byli jsme tím pádem tak trochu svázání, ale minutový čas, který jsme na poděkování měli, by stejně nestačil na to, co všechno bychom chtěli fanouškům vzkázat. Uděláme to samozřejmě prostřednictvím našeho webu.

Co jste neřekl a chtěl jste říct?
Cena patří fanouškům, oni chtěli, abychom se tak dobře umístili. Chtěl jsem říct, že tím, že nás na Slavíky poslali, se jim podařilo více upozornit na naše texty, na naši tvorbu, a to i přesto, že nás média nerespektovala a nehrají nás rádia. Našim fanouškům se ale podařilo dosáhnout toho, že se o nás momentálně mluví.

Ptal jsem se spíš na to, jestli jste nechtěl říct něco zásadního?
Nechtěl jsem říct nic, co by bylo v rozporu s televizním a rozhlasovým vysíláním. Nic takového jsem v hlavě neměl. Měl jsem spíš na mysli to, že do minutového úseku bych myšlenku skupiny Ortel nevměstnal.

(Tento rozhovor vyšel 30. listopadu 2015 v deníku Právo)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)