Uspěchaní Coldplay

Britské čtveřici Coldplay muselo být na minulém turné k melancholické desce Ghost Stories smutno. Nejsou na ní optimistické písně, a není divu, že se kapela rozhodla vrátit k rukopisu, jenž tomu albu předcházel. Učinila tak rok a půl poté.
Sedmé studiové album nazvala A Head Full of Dreams, pojala ho popově, tanečně i elektronicky a pozvala řadu zajímavých hostů. Je to velkorysá nahrávka, která svým zvukem skupinu vrací do sportovních hal a na velké stadióny.
Vzhledem k tomu, že i tentokrát Coldplay inspirovala melodicky mocná a diskotékovou náladou nabitá osmdesátá léta, lze minimálně o první polovině desky smýšlet jako o taneční. Napověděl to ostatně singl Adventure of A Lifetime, a udělal to tak, že to bylo trochu děsivé.
Coldplay totiž byli vždy sofistikovanou kapelou, která uměla napsat a nahrát taneční písničky tak, že nezněly fádně. V uvedeném singlu se to nepovedlo, ale naštěstí to je v dalších skladbách na desce jinak. Optimistickou melodii a letní náladu mají ještě titulní a Hymn for the Weekend s účastí popové Beyoncé.
V dalších se Coldplay více přimkli k rockovému duchu své tvorby, což učinilo desku barevnější a – přiznejme si – snesitelnější. V rozehrané Everglow zpívá Chris Martin se svou bývalou manželkou Gwyneth Paltrowovou a sluší mu to jako v nejlepších baladách Coldplay, Fun je pak zdařilý duet se zpěvačkou Tove Lo, který graduje.
Ne pro celé album měli ale Coldplay dobré melodické nápady. Druhá polovina je v tomto ohledu trochu impotentní, písně jsou poněkud těžkopádné a zaujme jen to, že v Kaleidoscope je hlas Baracka Obamy a v Up&Up kytarové sólo Noela Gallaghera z bývalých Oasis.
Je to daň spěchu, v němž album vzniklo. Mělo zavát pro fanoušky nepříliš vábnou ambientní stopu předešlé desky, a místo toho vyvolává pochyby, jestli jsou Coldplay i nadále s to promlouvat do hudebního dění zásadně. S dalšími písněmi by si měli dát víc na čas.

Coldplay: A Head Full of Dreams
Atlantic Records, 45:45
Hodnocení: 65 %

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 7. prosince 2015)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)