Zaz rozjela koncert tak, že nešel zastavit

Pětatřicetiletá francouzská zpěvačka Zaz, narozená jako Isabelle Geffroyová, je živel. Těžko říct, jestli i v osobním životě, nicméně pokud jde o přístup k hudbě a vášeň, s jakou se prezentuje na pódiu, disponuje nadbytkem. A pak se třeba mračí na diváky, kteří v sále na její povel nezpívají.
Pražské Forum Karlín bylo v neděli večer při jejím vystoupení vyprodané a diváci měli na začátku možnost okusit jeden hudební paradox. Zatímco Zaz po jednadvacáté hodině rozsévala živoucí i uměleckou energii proudem, česká předskokanka Emma Smetana v tomto ohledu selhala. Její třicetiminutovka byla unylá, utahaná a bezkrevná, navíc posazená na syntetickém hudebním základu, a tím pádem trochu nemístná. I kdyby byla lepší zpěvačka, nepomohlo by to jejím písničkám na nohy, protože v základu postrádaly větší živelnost.
Zaz přišla, otevřela ústa a rozjela koncert, který byl energický, měl spád a sršel všemi hudebními barvami tak, že nešel zastavit. Netoulá se totiž jenom v šansonu, jak by se kvůli francouzštině v textech mohlo na první poslech zdát. Její přístup k hudbě je rafinovanější, což dokázala i naživo na pódiu.
Zpívala s naprostým přehledem a bez vážnějších chyb, dala vyniknout svému hlasu se všemi těmi sexy barvami, které v něm má, a stylově hopsala mezi šansonem, popem, rockem, blues, soulem i jazzem.
Náramně jí v tom pomáhala její doprovodná kapela, která sestávala ze znamenitých muzikantů schopných se pohybovat s velkou radostí a přehledem ve všech uvedených stylech. K tomu si tu a tam dávali na zvýšení chutě do života sólové party, z nichž by sice dobrá polovina koncertu nechyběla, nicméně ve výsledku mu dala slušný dvouhodinový rozměr a cejch přítomnosti skutečných mistrů instrumentalistů.
Dvakrát došlo na folkové okénko, kdy se Zaz posadila na barovou židli, na druhou zasedl její kytarista a pěkně ve dvou naservírovali pomalou písničku. Kromě nich během večera přicházely ty z posledního předělávkového alba Paris a samozřejmě také ochutnávky z prvních dvou počinů, alb Zaz (2010) a Recto Verso (2013).
Celý koncert byl především poctou francouzské metropoli a dlužno podotknout, že vzhledem k nedávným teroristickým útokům měl lehce sentimentální a ve druhé rovině i smutný charakter.
Znamenitá byla scéna, která Paříž zásadně připomínala. Navíc se během koncertů stávala hravou díky animovaným projekcím a živou, protože se na přední závěs i pozadí promítaly záběry, které souzněly s děním na pódiu a dobře ho dokreslovaly.
Zaz s diváky komunikovala francouzsky a z nápovědy i mizerně česky. Když nevěděla, jak je k něčemu přimět, použila pantomimu, tu a tam i anglické slůvko. V první půli vystoupení je požádala, aby simulovali déšť, což společně učinili tak, že luskali. Evokace mokrého odpoledne v sále pak byla naprosto dokonalá.
Když později měla Zaz pocit, že diváci řádně netleskají a nesdílejí nadšení pro věc s ní, trochu se na ně zamračila, zejména na ty na balkónech.
Koncert Zaz rychle uběhl. Bylo to tím, že jej tvořily výtečné písničky, program byl dobře sestavený, stylově pestrý a ještě k tomu vkusně fungovaly projekce a animace. Zaz pak už vlastně měla roli mimořádně lehkou: zpívala jenom tak, jak to od ní mají diváci rádi.

Zaz
Forum Karlín, Praha, 29. listopadu
Hodnocení: 85 %

(Tato recenze vyšla 30.listopadu 2015 na serveru Novinky.cz a o den později v deníku Právo)Komentáře [ 2 ]

 • Jitka napsal:

  Ahoj Jardo.
  V pondělí byla Zaz také úžasná ve všech stylech. Loučení bylo těžké.
  Ondřej Ruml byl krevnatý a hlavně to umí s hlasem.
  Zdavím tě. Jitka

 • Vendy napsal:

  Ahoj,
  jsem ráda, že z Emmy Smetany má stejný pocit jako já i člověk, který je v dané problematice určitě erudovanější. Zpěvák nemusí mít dokonalý hlas (běžná „hluchá“ populace to stejně neocení), ale musí mít šmrnc. A Emma při vší své ženské kráse a eleganci byla neslaná a nemastná. Její neutrální výstup zřejmě umocnil i kontrast s ZAZ, která opravdu jela! Ta ženská má v sobě tolik energie, že ačkoli neumím francouzsky jediné slovo, z každé její písně stejně poznám, o čem je. Ten pocit, vášeň, energii umí dokonale předat. Víc takových lidí!

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)