David Bowie zamířil do nebe. A odtamtud přišla kondolence

David Bowie zemřel. Horší začátek roku, o kterém jsme si mnozí mysleli, že nemůže být strašnější než ten loňský, by asi nikdo nevymyslel. V návalu nečekaného a přitom strašlivě obyčejného smutku jsem nezvedal skoro celý den svým kolegům telefon, protože jsem nechtěl do různých rubrik, rádií a televizí neustále opakovat, že byl inovátor a velký umělec. Tohle mohl říct kdokoliv jiný.
Psal jsem o něm článek a probíral jsem se odkazy na sociálních sítích. Vyjádřili se všichni důležití, včetně britského ministerského předsedy Davida Camerona. A kondoloval také britský astronaut Tim Peake, který je zrovna ve vesmíru. Tedy v místě, kam nesporně zamířil David Bowie. Kam jinam by ostatně měl po své smrti tenhle chlap, který měl každé oko jiné, přeletět.
Vybral jsem pár vzpomínek a povzdechů.

„Zarmoutila mě zpráva, že David Bowie prohrál boj s rakovinou. Jeho hudba byla pro mnohé inspirací,“ napsal britský astronaut Tim Peake přímo z Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

„Slova to nedokážou vyjádřit: RIP David Bowie,“ řekl skladatel a hudebník Brian Eno.

„Davidovo přátelství bylo světlem mého života. Nikdy jsem nepotkal tak úžasnou osobu. Byl nejlepší ze všech,“ konstatoval americký rocker Iggy Pop, který v sedmdesátých letech bydlel s Bowiem v Berlíně, absolvovali spolu turné Station To Station (1976) a spolupracovali na koncertech a ve studiu.

„Rolling Stones jsou šokováni a hluboce zarmouceni zprávou o smrti svého drahého přítele Davida Bowieho. Tak, jak byl úžasným a milým člověkem, byl i výjimečným umělcem a skutečným originálem,“ napsali hoši z Rolling Stones.

„Jsem zničena! Tento úžasný umělec změnil můj život! První koncert, na kterém jsem byla v Detroitu! Talentovaný. Jedinečný. Génius. Muž, který spadl na Zemi. Tvůj duch bude žít navždy!“ plakala americká zpěvačka Madonna, která na svém Facebooku zveřejnila i společnou fotku s Bowiem.

„Bowie byl inovátor, jedinečný umělec s vizí, která změnila tvář populární hudby. Již nyní velmi chybí,“ napsal kytarista a skladatel Jimmy Page z Led Zeppelin.

„Jsem si jistý, že si umíte představit, jak jsem zarmoucen z Davidova odchodu. Byl tou největší inspirací a povzbuzením, jaké jsem si kdy mohl přát,“ konstatoval bývalý klávesista skupiny Yes Rick Wakeman, s Bowiem nahrával na přelomu 60. a 70. let.

„David Bowie, Nejchytřejší a nejzajímavější brilantní člověk našich dob. Nechává po sobě obrovské vakuum a bude velmi chybět,“ napsal Roger Taylor na oficiálních stránkách kapely Queen, kde také sdíleli videoklip k slavné spolupráci Under Pressure.

„Všichni jsme Bowieho děti. Inspiroval nás a změnil naše životy,“ míní anglická kapela Pet Shop Boys, která nahrála singlovou verzi Bowieho skladby Hallo Spaceboy.

„Rok 2016 začal špatně. Další z mých hudebních idolů odešel, ať jeho odkaz žije navždy,“ napsal americký hudebník Travis Barker z kapely Blink-182 a přidal Bowieho citát týkající se progresivity jeho tvorby: „Nevím, kam odtud půjdu, ale slibuji, že to nebude nudné.“

„Mnoho z textů na albu Blackstar nyní vyznívá dost prorocky. Je to enormní ztráta. David Bowie mě naučil víc než moji učitelé ve škole. Opravdu změnil svět,“ sdělil britský zpěvák Marc Almond z dua Soft Cell.

„Byl jsem v šoku, když jsem se dnes ráno dozvěděl o smrti Davida Bowieho. Znamenal tak mnoho pro mě a pro mnohé. Byl to jedinečný, úžasný outsider, vždy objevující, stimulující a inspirující každého, kdo chtěl posouvat hranice hudby, umění, módy a společnosti. Je jen málo umělců, kteří se dokáží dotknout generace tak, jako to udělal on. Bude nám moc chybět. Ať žije Lazarus,“ napsal anglický hudebník Peter Gabriel, který také zveřejnil svou orchestrální verzi jedné z Bowieho ikonických skladeb. „Heroes byla pro mne vždy jednou z úžasných Bowieho písní. Hrdinství tváří v tvář útlaku a zoufalství.“

David Bowie – Heroes

David Bowie – Lazarus

Queen a David Bowie- Under PressurePřidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)