Bezstarostné písně šťastného chlapa Eltona Johna

Dvaatřicáté studiové album britského zpěváka, skladatele a pianisty Eltona Johna je v mnoha ohledech pozoruhodné. Jmenuje se Wonderful Crazy Night (Báječná bláznivá noc) a jeho atmosféra názvu zcela odpovídá. Je pozitivní, mejdanová, radostná a… neobjevná.
Elton John nahrál písně se svou skupinou Elton John Band, se kterou vydal poslední společnou desku před deseti lety. Spoluautorem skladeb na novince je Bernie Taupin, Britův dlouholetý spolupracovník, producentem pak Američan T Bone Burnett, který mimo jiné hrával na kytaru v doprovodné kapele Boba Dylana a svou producentskou práci opravdu umí.
Elton John se rozhodl nahrát veselé album a důvody vysvětlil listu Los Angeles Times. „Dnes jsem nejenom šťastný ve svém osobním životě, ale také v profesním. Mám absolutní svobodu, nemusím bádat nad singlovými hity. Je mi tak dobře,“ řekl. Dodejme jen na vysvětlenou, že se v roce 2014 stal oficiálně partnerem kanadského filmaře Davida Furnishe a spolu si pak osvojili dvě děti, kterým dnes vytvářejí domov a náležitě je rozmazlují.
Elton John proto své nové album naplnil pozitivními texty i hudbou. Jeho atmosféru obnažuje hned první, titulní písnička, které vévodí energické party piana a nápaditý rytmus. Podobné okamžiky pak přicházejí i dále, Elton John servíruje písně s noblesou a radostně, jako by každá z nich pro něho znamenala jeden pomyslný velký úsměv.
Rockový říz má Looking Up, přičemž piano v ní zůstává nadále ve velice klíčové pozici, pokud jde o celkové vyznění. K tanci velmi přirozeně vábí Guilty Pleasure, příjemný je valivý rytmus v In The Name Of You, rádiové, popové rozpoložení přináší klidná Blue Wonderful, trochou psychedelie oblaží Claw Hammer.
Sám Elton John nazval zvuk nového alba southern rock-and-rollem. V tomto označení je jednak jeho přirozená láska k padesátkovému rock-and-rollu, kterou dlouhodobě prolíná s osmdesátkovým popem, a také to, že ve svých písních staví především na melodických linkách a přesvědčivé hře na piano, nikoli na zvukových propletencích, které zastírají samu podstatu popu tak, jak se to dnes zhusta ve středním proudu děje.
Na novém albu se nicméně místy objevují i bluesrockové fáze, které jsou umělcovým náhledem do světa, který jej okouzlil, byť se v něm sám tolik nepohyboval.
Wonderful Crazy Night je album, jež rozhodně nebude dělat v diskografii Eltona Johna ostudu. Je to další dobrá deska Brita, který svou práci dokonale ovládá a na hudební scéně patří ke skutečným legendám.
Není to ale současně počin, jenž by nabídl v základní verzi něco víc než deset slušných písniček napsaných v duchu těch lepších, které ve svém repertoáru Elton John již má. Jestliže chtěl, a navádí k tomu názvem desky, aby se stal součástí rušných večírků a divokých mejdanů, byl to rozhodně šťastný plán a nemůže být sporu o tom, že k tomuto účelu sloužit, klidně i úspěšně, může.
Je třeba si ale uvědomit, že na večírcích se muzika pouští jako kulisa, ze které si pak účastníci domů odnášejí dobrý dojem, ne konkrétní melodie.

Elton John: Wonderful Crazy Night
Universal Music, 41:15
Hodnocení: 75 %

(Tato recenze vyšla 8. února 2016 v deníku Právo)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)