Dobré písně skupiny Donaha trochu sráží výslovnost

Mladá bruntálská skupina Donaha vydala na sklonku loňského roku první album Beta samci a nabídla na něm skladby, které by bylo nespravedlivé přehlédnout. Její poppunk je náležitě dravý, vkusný, energický a melodicky pečlivě ošetřený.
Aby byla informace úplná, je třeba připomenout, že Donaha se ještě na konci roku 2014 jmenovali On The Way a na kontě měli několik nahrávek, turné s kapelami Imodium a Zakázaný ovoce i vítězství ve vyhledávací soutěži Mercedes Benz Live Space. S novým názvem, který přijali i proto, že už své písně textují v češtině, vstoupili do nové etapy.
Chtělo by se konstatovat, že zvolit jako jazyk textů češtinu, byl velice šťastný nápad. V případě kapely Donaha je to ale svízel. Čtveřice dokázala napsat velmi dobré teenagerské písničky, nabídnout v nich řadu silných melodií i určité poprockové pompy ve vokální a nástrojové prezentaci. Její talent však na albu trochu sráží mizerná výslovnost zpěváka Matěje Jelena.
Je ledabylá, nepřesná, nesprávná a chvílema to vypadá, že šišlá. Zvláště v písničce Příběh z křídel, ve které je zřetelně slyšet patvar „Pšíběh skšídel“, je to markantní. Byť to v příliš vysokých polohách kapku vázne, povšechně je na tom Matěj Jelen na albu intonačně dobře. Jeho odfláknutá výslovnost ale místy vytváří pocit, že to v tomto ohledu prostě vzdal. Ubírá mu to na jistotě a sebevědomí.
Beta samci je přesto album, které je napěchováno deseti údernými melodickými písněmi a každá z nich by mohla být de facto hit. Kolekce ani na chvíli neztrácí dech, hladina živelnosti v přednesu kapely nepadá, zvuk alba je hutný a silný, a například písnička Poslední song má v sobě opravdu hluboké emoce.
Když na druhém albu skupina Donaha vytěsní nedostatky ve výslovnosti, bude celkově srozumitelnější a cesta k duším mladých posluchačů bude snazší.

Donaha: Beta samci
Warner Music, 29:12
Hodnocení: 65%

(Tato recenze vyšla 1. února 2016 na serveru Novinky.cz)

Donaha – Poslední song

Donaha – Příběh z křídelPřidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)