Neuvěřitelný kuličkový nástroj nadaného Švéda

Švédský muzikant Martin Molin ze skupiny Wintergatan dlouho experimentoval se zvláštními hudebními nástroji, jako jsou metalofon, traktofon či theremin. Jeho největším úspěchem je nicméně sestrojení vlastního unikátního nástroje, který nazval jednoduše kuličkový stroj (Marble Machine).
Jde o „hrací skříň“ na klikový pohon, která mimo jiné obsahuje i dva tisíce přesunujících se kuliček a koulí. Během točení klikou se v nástroji aktivují vibrafon, baskytara, basový buben (kopák), cimbál a další nástroje, které zahrají skladbu naprogramovanou na 32 taktů. Konstrukce se skládá z jádra složeného z dílů Lego Technic, na které Molin napojil množství ručně vyrobených součástek. Ty uvádějí kuličky uvnitř nástroje do pohybu přes různé nálevky, kladky a trubice.
Martin Molin začal kuličkový stroj budovat v srpnu 2014 a věřil, že ho postaví do dvou měsíců. Projekt se však ukázal být podstatně složitější. Bylo totiž nutné navrhnout a ručně vyrobit přibližně tři tisíce součástek. Tento proces trval čtrnáct měsíců.
První verze nástroje byla vytvořena pomocí 3D technologie. Pro Molina však bylo jednodušší vyrábět součástky „za pochodu“, a proto přístroj vypadá trochu jako slepenec. O to více překvapí jeho perfektně fungující mechanismus a zvuk.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)