Řekli jen svůj názor. Bez vulgarismů

V deníku Právo, ve kterém pracuji, jsme se dohodli na komentáři, který k celá záležitosti kolem prohlášení Lenky Dusilové a David Kollera na letošních Andělech napíšu já. Vyšel dnes. Dovoluji si ho ještě publikovat i na svých stránkách. Omlouvám se, že částečně obsahově i názorově kopíruje můj předešlý příspěvek.

Diskuze o tom, jestli Lenka Dusilová, David Koller a Klára Vytisková udělali v sobotu na předávání hudebních Cen Anděl dobře, když vyjádřili obavy z tušených politických tendencí Andreje Babiše, Václava Klause a Miloše Zemana, přerostla ve střet dvou názorově znesvářených táborů. Z jedné strany zní podpora, z druhé pravý opak.
Tato hysterie je přitom zbytečná a nemístná, a už vůbec nejsou v pořádku nechutné sprostoty a urážky, kterými druhá strana všechny tři umělce na sociálních sítích a v diskuzních fórech na internetu častuje.
Hudební historie je s politickými a sociálními názory pevně spjatá. V šedesátých letech byla americká scéna plná odporu vůči vietnamské válce a dávala to hlasitě najevo. V sedmdesátých a osmdesátých letech u nás dávali muzikanti různými způsoby vědět, co si o komunistické moci myslí. Museli jen být rafinovaní, protože to pro mnohé mohl znamenat přinejmenším zákaz vystupování.
Bruce Springsteen, Tom Morello, Pearl Jam a další podporovali v amerických prezidentských volbách v roce 2004 demokrata Johna Kerryho (proti Georgi W. Bushovi) na celém koncertním turné. Bob Dylan, U2 a další zase mají v mnoha svých písních silný politický i sociální názor, a když se Tomáš Klus ve skladbě Pánubohudooken pustil do české politické reprezentaci, byl za to výraznou částí národa milován. Ti všichni o svém názoru také veřejně hovořili.
Hudebníci to totiž dělají, zejména v demokracii. Protože k tomu ale nemají tolik prostoru jako politici, činí tak v případě nutkavé potřeby při každé dobré příležitosti. A v sobotu ji Dusilová, Koller i Vytisková měli.
Jejich názor je třeba respektovat, tím spíš, když v jejich větách na adresu některých českých politiků nezazněl jediný vulgarismus či urážka na cti. V tomto ohledu nejsou ani někteří politici čistí.

(Tato glosa vyšla 13. dubna 2016 v deníku Právo)

 

 

 

 Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)