Svým skonem vzal Prince hudbě kouzlo

Hudebník, zpěvák a skladatel Prince, který ve čtvrtek ve věku 57 let náhle zemřel, se šest dnů před smrtí léčil z předávkování opiáty. Podle ČTK to napsal americký server TMZ.
Soukromé letadlo Prince odletělo v pátek 15. dubna několik hodin po koncertu v Atlantě do města Moline, aby tam byl zpěvák vyšetřen. „Naše zdroje v Molině říkají, že byl odvezen na pohotovost nemocnice a že mu lékaři udělali zákrok zvaný save shot, který se zpravidla dělá s cílem utlumit účinky opiátů,“ uvedl server.
Lékaři údajně doporučili Princeovi, aby zůstal v nemocnici nejméně čtyřiadvacet hodin. Nemohli mu ale poskytnout samostatný pokoj, jak jeho doprovod žádal, a tak se Prince a jeho lidé po třech hodinách pobytu v nemocnici rozhodli odletět domů. Nemocnice ukončení hospitalizace povolila, i když se prý Prince při odchodu necítil dobře.
Bezvládné tělo zpěváka našli ve čtvrtek ve výtahu nahrávacího studia u něj doma v obytném resortu Paisley Park nedaleko Minneapolisu. Přivolaným záchranářům se ho již nepodařilo oživit. Za mrtvého byl prohlášen v 10:07 hodin místního času (17:07 hodin SELČ). Přesnou příčinu smrti určí pitva.
Koncert v Atlantě byl Princeův poslední. V sobotu 16. dubna ale ještě uspořádal ve svém domě v Paisley Parku taneční párty a vstupenky na ni prodával za deset dolarů. Jak uvedl portál Star Tribune, na pár minut se na ní i objevil, zahrál na purpurový klavír značky Yamaha a ukázal svou novou kytaru s purpurovou metalízou. Omluvil se však, že na ni nemůže zahrát. V reakci na svůj pobyt v nemocnici účastníkům párty řekl: „Ještě pár dní počkejte, než se za mě začnete modlit.“ Jeho slova byla, jistě nechtěně, prorocká.
Prince, celým jménem Prince Rogers Nelson, se narodil 7. června 1958 v Minneapolisu v Minnesotě. První album vydal v roce 1978 a od té doby vydával nové nahrávky téměř každý rok. Své poslední album HITnRUN Phase Two vydal loni v prosinci, přičemž v září mu předcházela deska HITnRUN Phase One (2015).
Celosvětově prodal více než 100 milionů kopií nahrávek. Získal sedm cen Grammy, čtyři MTV Video Music Awards, Zlatý glóbus i Oscara. V roce 2004 ho uvedli do Rock’n’rollové síně slávy.
Na skon Prince reagoval americký prezident Barack Obama. „Svět přišel o kreativní ikonu. Michelle a já se přidáváme k miliónům fanoušků z celého světa, kteří truchlí nad náhlou smrtí Prince. Jen málo umělců ovlivnilo zvuk a tvář populární hudby jasněji než on, a jen málo umělců se svým talentem dotklo tolika lidí. Prince to všechno dokázal. Byl virtuózním instrumentalistou, brilantním lídrem kapely a elektrizujícím performerem.“
„Prince, Glenn Frey, David Bowie, tito lidé měnili životy. Nejsou to jen písně, jsou to soundtracky lidských životů, takové věci si pamatujete. V době, kdy jsem chodil s Dianou Rossovou, jsem ji vzal na koncert Prince do jednoho klubu a řekl jí, že toho chlapíka musí vidět. Zpíval čistým falzetem a jeho talent byl nesporný. To, co dokázal, je úžasné. Šel vlastní cestou a zůstal sám sebou. Jeho dílo je výjimečné,“ řekl Gene Simmons ze skupiny Kiss pro stanici BBC.
Justin Timberlake na Facebook napsal: „Jsem ochromený a šokovaný. Tohle nemůže být pravda.“ Kapela Duran Duran sdělila: „Zpráva o jeho smrti nás zničila. Byl obrovský talent a všichni jsme byli jeho fanoušci.“ Katy Perry na Twitter napsal: „A takhle jednoduše svět ztratil kouzlo. Odpočívej v pokoji, Prince. Děkuju, že jsi nám dal tak mnoho.“
„Byl jedním z mých nejoblíbenějších umělců. Nikoho jiného jsem tak dlouho a tak vytrvale nemiloval. Mým snem bylo jednoho dne s ním spolupracovat nebo pro něj hrát na bicí. Chodil se do klubu dívat na mě a DJ AM, na naše vystoupení. Ty noci patřily k mým nejoblíbenějším. Jeho hudbu jsem pouště i svým dětem, odmalička. Vždy byl v naší rodině oblíbený, dokonce jsme ho párkrát viděli hrát. Smutný den, ztratili jsme jednoho z nejvíce funky a nejinspirativnějších umělců v dějinách, jednoho z nejlepších kytaristů v dějinách. Byl pro mě skutečně hudebním géniem, opravdovým originálem,“ napsal na Instagram bubeník Travis Barker ze skupiny Blink-182.

(Tento text vyšel 23. dubna 2016 v deníku Právo)Komentáře [ 1 ]

  • martin napsal:

    skoda ze nakoniec nenahrali prince a miles davis spolocny album.miles by mal inac teraz 90 rokov.staci co o princovi napisal vo svojej autobiografii,napr. ako pianistu ho prirovnal k najlepsim s akymi hral…

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)