Tuesday je mstitelka, které fandíte

Tuesday je dívka s tajemnou identitou. Žije v londýnském podzemí, v metru, a na povrch vystupuje, aby se pomstila za to, co se stalo jí, vrstevníkům a jiným obětem násilností tamního gangu.
Používá k tomu bojových dovedností, nadprůměrné inteligence a moderních technologií, které ovládá tak dobře, že je schopna vyřadit z provozu několik stanic metra najednou a ještě na světelné tabule vepsat své krycí jméno – Tuesday.
Thriller Stephena Williamse je temný a napínavý. Je psán v krátkých kapitolách, což pomáhá jeho spádu. Přesto se ale občas pozastaví, to když autor nechává hrdiny bilancovat vlastní životy. Najednou je ve větách mnoho klišé a balastu, brzdí to rytmus vyprávění a obrušuje napětí.
Hlavní hrdinka Tuesday má složitý charakter. Williams postupně odhaluje její pohnutky k boji s pouličními gangy a organizovaným zločinem, obnažuje její příběh, zdůvodňuje počínání a rafinovaně přivádí čtenáře k tomu, že ji ten – byť Tuesday páchá zločiny – začne držet palce. V tu chvíli dokonce přestává vadit, že její schopnosti bojovat s přesilou jsou přinejmenším nadsazené a byť se román odehrává v současnosti a reálném prostředí, je to vlastně příběh z oblasti sci-fi. V tom je Williamsova autorská chytrost a profesionalita. Dobře napsané jsou dialogy, přesvědčivá je gradace příběhu.
Dívka, která si říkala Tuesday je netradiční thriller. Přináší zajímavé prostředí děje, zajímavé postavy poznamenané životními potupami a prohrami, i pozoruhodné informace o tom, jaké je to dole pod Londýnem, jak je zabezpečený a jaká tajemství skýtá. Důvodů nechat se jím opanovat je hned několik.

Stephen Williams: Dívka, která si říkala Tuesday
Domino, překlad Michael Havlen, 328 stran, 319 Kč
Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla 30. dubna 2016 v deníku Právo)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)