Paul McCartney a chladné opojení

Paul McCartney má na hudební scéně skvělou pozici, leč těžký úděl. Jako jeden ze dvou žijících členů legendární liverpoolské šedesátkové skupiny Beatles je nositelem jejího odkazu a ze všech stran je mu to více či méně připomínáno. Patrné to bylo i na jeho čtvrtečním koncertě ve vyprodané pražské O2 areně.
Do české metropole dorazil podruhé. Premiérově to bylo v červnu 2004, kdy hrál pro padesát tisíc diváků v dnes již nefungujícím Kolbenova Parku. Tentokrát se „přestěhoval“ do haly. Zastavil se v ní v rámci turné One On One, během něhož mapuje celou svou hudební kariéru.
Její součástí je samozřejmě i působení v Beatles, pro tuzemské publikum zjevně zásadní cejch v McCartneyho košaté umělecké minulosti. Co na tom, že po svém odchodu z kapely v roce 1970 napsal s Wings nebo jako sólista spoustu velmi dobrých písniček, když tu jsou ty od Beatles? Každá taková, která zazněla, vyvolala silnější vlnu nadšení a v závěru koncertu i euforie než ty, jež nespadají do šedesátkového období McCartneyho dráhy.
Mělo to za následek, že vystoupení přece jenom postrádalo definitivní divácké nadšení, bezbřehou radost z toho, že legenda světové pop music zavítala do města v srdci Evropy. Publikum písničky přijalo, vzorně poslouchalo, na některé tančilo a pohupovalo se v bocích, ale povšechně byla atmosféra v hale trochu chladná.
McCartney během vystoupení obstojně zpíval, byť došlo i na pasáže, v nichž se přece jenom v jeho hlase projevila únava, která se po tolika letech aktivního zpívání zákonitě musí dostavit. Střídal nástroje, takže kromě obvyklé baskytary usedl i za akustické a elektrické piáno, hrál na akustickou i elektrickou kytaru či ukulele. A jelikož koncert trval bezmála tři hodiny, prokázal i dobrou fyzickou kondici a nehynoucí chuť své písničky divákům dávat.
Protože byl celý set koncipovaný jako procházka McCartneyho životem, věnoval při něm skladby Johnu Lennonovi, George Harrisonovi či George Martinovi, zesnulým členům Beatles a producentovi. Vzpomněl také na Lindu a Nancy, ženy svého života. Občas prohodil věty naučené česky, po písničce Back In U.S.S.R. přidal k dobru historku z Ruska a došlo i na countryově laděnou In Spite Of All The Danger z repertoáru kapely The Quarrymen, která byla na světě ještě před Beatles.
Pódium bylo velké a honosné, nikoli ale přeplácané. Písničky doprovázely projekce, byly i pyrotechnické efekty a s McCartneyem koncert odehráli čtyři doprovodní muzikanti.
Povšechně to byl večer, který je dobré zažít, protože se na něj bude vzpomínat jako na setkání s hudební legendou. Vášnivý ale zcela jistě nebyl.

Paul McCartney
O2 arena, Praha, 16. června
Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla 18. června 2016 v deníku Právo)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)