Přece jen Last Christmas. Georgi Michaelovi puklo srdce

Obvykle na svých stránkách nezveřejňuju vánoční písně nebo informace o tom, jak jsou Vánoce krásné. Letos se k nim však dostávám, dokonce k největšímu popovému hitu s tím nádechem.
Ráno mi totiž ve zprávách řekli, že 25. prosince zemřel třiapadesátiletý britský zpěvák George Michael. Pokud vezmeme v potaz pouze jeho hlas, pak fenomén s darem andělským, muž, jehož rozsah možná ani neměl omezení, ten, který jediný směl nahradit Freddieho Mercuryho po jeho smrti v sestavě Queen. Nechtěl ale, a asi udělal dobře, neboť by se pak nevyhnul srovnávání a to je vždy svízel.
Ta ranní zpráva mě vzala. Podle Michaelova dlouholetého manažera Michaela Lippmana zemřel na selhání srdce. V neděli ráno mu prý volali z domu zpěváka s tím, že ho našli „klidně ležícího v posteli“.
Jestli mu skutečně puklo srdce, a podle policie nic nenasvědčuje násilné smrti, je to další smolné úmrtí na hudební scéně. George Michael se totiž v minulosti netajil tím, že pravidelně kouřil marihuanu, tu a tam to proložil i jinými drogami. Někdy si prý zapálil až pětadvacetkrát denně, na což doplatil například v roce 2010, kdy pod jejím vlivem narazil autem do výlohy obchodu a ve vězení kvůli tomu strávil osm týdnů.
Před dvěma lety však prý s drogami skončil. „Řekl jsem si, že bych měl sklonit hlavu a naučit se žít. Ohromila mě láska a podpora, které mi projevovali fanoušci,“ sdělil poté, kdy překonal komplikovaný zápal plic. „S drogami jsem přestal. Rozhodl jsem se změnit život a nedotkl jsem se jich už rok a půl.“
Pokud byl George Michael skutečně čistý, pak se nemělo stát, že skoná ve třiapadesáti letech na zástavu srdce. Tím spíš, když na příští rok chystal vydání svého nového alba. Postrádám v tom přítomnost trocha štěstí za to, že odhodil špínu a zadupal ji do země.
A Last Christmas? Je to možná jeho největší hit, ještě z doby, kdy byl s Andrewem Ridgeleyem členem kapely Wham! Sluší se připomenout si ho i s dalšími peckami, které budete určitě znát. Byl geniální zpěvák.

Jeho debutovou písní byla Young Guns, kterou nahrál v září 1982 spolu se svým přítelem ze školy Andrewem Ridgeleyom v tandemu nazvaném Wham!

Jeho dalším hitem byla vánoční Last Christmas, také v podání Wham! Písnička je od prosince 1984 pravidelným rádiovým šlágrem každých Vánoc.

Po bytí ve skupině Wham! (vydali tři alba) působil od roku 1986 jako sólista. První jeho album z října 1987 se jmenuje Faith. Byl to jeho největší komerční úspěch, celosvětový prodej převýšil počet 21 milionů kusů. Album se na čele hitparády drželo čtyři týdny.

V roce 1987 dostal cenu Grammy za písničku I Knew You Were Waiting (For Me), a to v kategorii Nejlepší R&B pěvecký výkon dua nebo skupiny. Nazpíval ji s Arethou Franklinovou.

Ve spolupráci s Eltonem Johnem prorazil skladbou Wrap Her Up.

George Michael vydal šest studiových alb. Pět z nich se dostalo v britské hitparádě na první místo. K diskografii patří i dvě kompilační alba. V anglické singlové hitparádě měl 32 skladeb, osm z nich se dostalo na první místo, v americkém žebříčku měl 15 písní a šest z nich na prvním místě.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)