Oscarové zajímavosti: La La Land dohnal Titanic, Streepová láme rekordy

Před slavnostním udělováním výročních Oscarů, které proběhne v noci z neděle na pondělí, je tu seznam několika zajímavostí, které provázejí letošní nominace i vyhlášení. Přehledu kandidátů v 89. ročníku udělování cen americké Akademie filmových umění a věd vládne snímek La La Land, který získal čtrnáct nominací.
Osm si na konto připsali filmy Moonlight a Příchozí, o dvě méně mají Místo u moře, Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a Lion. Všechny jmenované se ucházejí o Oscara pro nejlepší film, přičemž devítku v této kategorii doplňují Fences, Skrytá čísla a Hell or High Water.

La La Land je přitom první muzikál, který je nominovaný na Nejlepší film od roku 1980

La La Land se čtrnácti nominacemi vyrovnal rekord snímků Vše o Evě (1950) a Titanic (1997).

La La Land je prvním muzikálem s původní hudbou i scénářem, který nominovali v kategorii Nejlepší film od roku 1980, kdy získal nominaci All That Jazz, a druhým od roku 1946, kdy nominovali Zvednout kotvy.

Dede Gardner a Jeremy Kleine se stali prvními producenty, kteří získali čtyři roky po sobě nominaci v kategorii Nejlepší film. Letos se jim to podařilo díky snímku Moonlight.

Meryl Streepová zlepšila svůj rekord v počtu získaných hereckých nominací na dvacet.

Dokument O. J.: Made in America je s délkou 7 hodin a 47 minut historicky nejdelším filmem, který nominovali na Oscara.

Nominace Thomase Newmana za hudbu k filmu Pasažéři je jeho čtrnáctou a zvýšila celkový počet nominací pro rodinu Newmanových (Alfred, Lionel, Emil, Thomas, David a Randy) na devadesát, což je více, než má jakákoli jiná rodina filmových tvůrců.

Stuart Craig je s jedenácti nominacemi v kategorii Výprava rekordmanem mezi žijícími tvůrci. Absolutní rekord drží Cedric Gibbon s 38 nominacemi.

Kevin O’Connell a Andy Nelson mají shodně po 21 nominacích v kategorii Mix zvuku, což je nejvíce od roku 1961, kdy v této kategorii začali nominovat jednotlivce.

Ai-Ling Lee a Mildred Iatrou Morgan jsou prvním ženským týmem, který nominovali v kategorii Střih zvuku. Podařilo se jim to díky snímku La La Land.

Kim Magnusson získal šestou nominaci v kategorii Nejlepší hraný krátký film, což je nejvíce ze žijících tvůrců.

Skladba The Empty Chair ze snímku Jim: The James Foley Story je sedmou písní z dokumentárního filmu, která získala nominaci na Oscara, a pátou za posledních pět let.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)