Karlu Gottovi diváci na Topfestu zpívali

Před čtyřmi lety nadchl Karel Gott svým výkonem diváky na Rock for People v Hradci Králové. V sobotu večer měla jeho další festivalová účast podobný efekt. Představil se na Topfestu, jenž se konal na letišti v Piešťanech, a odnesl si ovace i písničku, kterou mu lidé sborově zazpívali.
Přitom to zpočátku vypadalo na šlamastyku, neboť jeho blok odstartoval pěti písněmi Petr Kolář a po něm zazpívala další pětici skladeb Ilona Csáková. Uplynulo tedy více než třicet minut a Gott na pódiu při svém setu stále nebyl. Publikum jej začalo vyvolávat, jeho veselejší část k tomu použila slogan „Pusťte Karla“, který jinak patří do albového intra skupiny Horkýže Slíže.
Potom Gott přišel a s ním i jeho charisma a písničky. Zazpíval je s doprovodnou skupinou Boom!Band, vybral ty nejpopulárnější (Dám dělovou ránu, Být stále mlád, Lady Karneval, Zůstanu svůj či Trezor) a diváky totálně nadchl. Ti v závěru nečekaně zareagovali na to, že začal zpívat písničku Zvonky štěstí, jinak svůj duet s Darinou Rolincovou, a velký kus té skladby mu sborově zazpívali jako poděkování. „To se mi ještě nestalo,“ přiznal na pódiu zjevně dojatý Gott, za což se mu následně dostalo skandovaného děkování.
Zpěvákovu slávu potvrdil i vokalista ruské skupiny Slot, jež vystupovala na stejném pódiu vzápětí. „Každý dospělý člověk v Rusku ví, kdo je Karel Gott. Je pro nás ctí hrát hned po něm. V zákulisí jsme přesvědčovali jeho ochranku, aby nás k němu pustila, protože bychom se s ním rádi vyfotili. Ti kluci nás nakonec opravdu pustili a my si s Karelem Gottem udělali snímek. Až přijedu domů, ukážu ho svému otci a řeknu mu: Tati, podívej, tohle jsem já a tohle je Karel Gott,“ povyprávěl.
Kabát převálcoval dav
V dobrém světle se v sobotu představila i Amy Macdonaldová ze Skotska. Písničkářka mísí ve své tvorbě folk, rock, pop i country, v textech je osobní a s kapelou v zádech dokázala diváky do své tvorby vtáhnout.
Noční hvězdou čtrnáctého Topfestu byla teplická kapela Kabát. Přišla, takříkajíc převálcovala fanoušky a rozezpívala je. Vybírala ze svého bohatého repertoáru a sahala i do písniček z předloňského alba Do pekla/do nebe, ke kterému vyjede na podzim na halové koncertní turné.
Největší páteční senzací festivalu byl Brit Rag’n'Bone Man. Jeho pravé jméno je Rory Charles Graham a ve dvaatřiceti letech se stal evropskou hvězdou poté, kdy se do éteru dostala jeho písnička Human. Však také od diváků v Piešťanech sklidila vřelou reakci, leč bylo by mylné se domnívat, že si tím umělec s velmi příjemným hlasem vystřílel jediný trumf.
Podobných písniček (a to i co se tempa týče) má v zásobě několik. Pojí v nich pop, soul a blues, barva jeho hlasu je v nich nápadně černošská, na mnoha místech však velice procítěná až folková, a dostává se mu i zajímavých melodických nápadů.
Vystoupení newyorských Gogol Bordello připomínalo rozjetý mejdan. Gypsypunková kapela kolem zpěváka a kytaristy Eugena Hütze zpívá svižné melodické vypalovačky, živelně ovládá své instrumenty a všechno to působí jako párty nad ránem. Však se také Hütz najednou na pódiu zjevil s lahví vína, aby oslavil život ještě víc, než činil do té chvíle.
Electropop britských Bastille diváky také roztančil, jen trochu jinak. Jestliže na Gogol Bordello popustili uzdu všem způsobům ovládání se v pohybu, u Bastille se jen tak vlnili. Tahle kapela má v repertoáru několik povedených písniček, naživo ale postrádá definitivní prvek živelnosti. Sází na tvorbu, jež se opírá o zvuk klávesových nástrojů, a kvůli tomu nedosahuje tak přirozené koncertní energie.
Ostudu na Topfestu rozhodně neudělali ani čeští zástupci. Xindl X v pátek fanoušky v bílém stanu roztančil hned od začátku a v závěru přidával, Lenny v sobotu potvrdila pestrost svého repertoáru i dravost v interpretaci.
Na čtrnáctém Topfestu se nehrálo na velkém pódiu, nýbrž jen na dvou menších ve stanech. Bouře, která se přes piešťanské letiště přehnala v noci ze čtvrtka na pátek, porušila konstrukci hlavní scény a po poradě se statiky se pořadatelé rozhodli z bezpečnostních důvodů ji vůbec nezprovoznit.
Na akci přišlo na deset tisíc diváků.

(Tento článek vyšel v deníku Právo 3. července 2017)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)