S hoaxem opatrně. Aneb jak to s ním bylo v případě Benningtonovy smrti

Zpráva o smrti zpěváka skupiny Linkin Park Chestera Benningtona dorazila do České republiky brzy poté, co ji vydala americká a britská média. Byla nicméně tak nečekaná a překvapivá, že mnozí ti, kteří se jí svým zrakem dotkli, prostě nevěřili. V kontextu odchodů hudebních ikon v posledních dvou letech se není čemu divit. Jednou by to přece mělo skončit.
Na českých sociálních sítích se brzy objevily příspěvky chytrolínů, kteří se snažili přesvědčit ostatní o tom, že ona zpráva je takzvaný hoax, tedy podvod či smyšlenka. V jednom případě jsem dokonce zaznamenal, že jakýsi megachytrolín pogratuloval českým médiím za to, že naletěla na hoax odkudsi ze zahraničí. Předesílám, že v tu chvíli už o tragédii informovala nejprestižnější zahraniční média.
Se smrtí se to v seriózních médiích má takhle. Pakliže někdo skoná, je pro novináře důležité mít informaci o jeho smrti ověřenou ze dvou na sobě nezávislých zdrojů. Pokud ho o ní zpraví někdo z rodiny zemřelého, nejlépe nejbližší příslušník, další ověřování je jen formalita a většinou se nedělá. Tohle ví každý žurnalistický začátečník.
O smrti Chestera Benningtona informovala jako první prestižní a silná zahraniční média. Pravda, server TMZ.com, který to odstartoval, je bulvár, nicméně jeho zprávy jsou zpravidla rychlé a přesné. Jsem přesvědčen o tom, že v těchto médiích sedí profesionálové, kteří své řemeslo ovládají. A proto bych si dovolil na jejich informace spoléhat a věřit jim.
Než tedy zase chytrolíni budou psát o hoaxu a nezdaru českých médií, měli by si uvědomit, že nemají dostatek ani základních informací o tom, jak se s citlivými zprávami o úmrtích známých osobností zachází. Možná jim ani nedošlo, že ten jejich hoax byl vlastně hoax.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)