Znovuzrození The Offspring. I bez kytaristy Noodlese

The-Offspring-the-offspring-29252472-1280-800
Loni na festivalu Rock for People v Hradci Králové nenaplnila americká neopunková kapela The Offspring dychtivá očekávání. Její set byl vlažný, zpěvák Dexter Holland zpíval ztěžka, a tak musela sázet vlastně jen na to, že fanoušci písničky dobře znají a zazpívají si je s jejím dobrým hudebním doprovodem sami.
Ve středu večer v pražské Malé sportovní hale na Výstavišti se ale formace, kterou obecně předchází pověst koncertně nepříliš přesvědčivé, překonala. Odehrála povedený set a přítomné asi čtyři tisíce diváků od první chvíle rozvlnila a rozezpívala. Působila prostě jako znovuzrozená.
Své nejsilnější kariérní okamžiky prožívala v devadesátých letech, a tak není divu, že na skladbách z té doby, a časů krátce poté následující, postavila při svém letošním turné koncertní program. Lepší písničky potom už nesložila, ty slavné jsou ideální duchovní krmivo pro diváky, navíc je tahle parta schopna všechny položky svého programu naplnit takovými, které publikum notoricky dobře zná.
Od první chvíle jí to to české dávalo najevo, neboť s ní zpívalo nejenom v refrénech, ale i ve slokách. Holland se o vokály diváků mohl směle opřít, chvílemi dokonce mohl i vydechnout, jindy zase klidně pustit svůj hlas intonačně kamkoliv, protože rozezpívaný dav původní linku nepřestal ctít. Ačkoli nutno podotknout, že v Praze zpíval Holland tentokrát velmi slušně.
Přestože základní set čítal nějakých osmnáct písniček, trval bez tří minut pouhou hodinu. Repertoár The Offspring totiž pramení z punku a na té scéně se dodnes nosí, že písničky řeknou vše během krátké doby. Vezmeme-li v úvahu, že Holland s diváky příliš nekomunikoval, jen tak je občas pozdravil a poděkoval, pak mělo vystoupení opravdový spád.
Z rodinných důvodů nehraje na letních koncertech kapely kytarista Kevin Wasserman zvaný Noodles. Nahradil ho Todd Morse (hraje v kapelách H2O a The Operation M. D.) a jako koncertní hráč pomáhal ještě kytarista Tom Thacker. Skupina přesto (anebo právě proto?) hrála jako z partesu a například výkon bubeníka Peteho Parady byl zaznamenáníhodný. Hnal kapelu směle vpřed a bez potíží odehrál i fyzicky i technicky náročné pasáže.
Pozoruhodné bylo to, jak energie samotných skladeb nekoresponduje s fyzickou energií muzikantů. The Offspring už v sobě dávno nemají punkrockovou skotačivost. Na pódiu působí staticky, možná až příliš vážně, a když už Holland udělal pár kroků vzad a pár kroků vpřed, neměl na krku pověšenou kytaru a skoro si to zasloužilo potlesk.
Přesto The Offspring obstáli. Jejich písničky přece v minulých časech psaly rockové dějiny, a proto jsou diváky kvitované s takovým povděkem, že nikomu ani moc nevadilo, že se šlo domů vlastně poměrně brzy. Ve vlhkém a horkém prostředí malé hokejové haly bylo totiž docela dobře možné, že fanoušci byli kvůli nedostatku čerstvého vzduchu vyšťavení a unavení.

The Offspring
Malá sportovní hala, Praha, 23. srpna
Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla 25. srpna 2017 v deníku Právo)Komentáře [ 1 ]

  • Dana napsal:

    Jenom poznamka – Tom Thacker s nima nehral, jako 3. je ted na evropskym turne Jonah Nimoy ;)

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)