Ve staré slévárně toho člověk hodně vidí i slyší

683199-original1-tx91q
Sobotní odpoledne a podvečer jsem měl tu čest strávit ve staré slévárně v Králově Dvoře kousek od Berouna. Kapela Th!s tam točila videoklip k písničce L(Lemmy) a upřímně řečeno, tak velkou produkci jsem na natáčení videoklipů jiných kapel dlouho neviděl. Pod vedení režiséra, scenáristy a současně baskytaristy Th!s Vojty Kotka se přitom vše stihlo během jednoho dne a industriální prostředí slévárny spolu s chlapíkem, který se opravdu činil, aby bylo v jeho prostoru co nejvíce kouře a dýmu, pravda kapku smrdutého, učiní jistě z výsledného produktu emotivní podívanou.
Ta slévárna se zdála být mimo provoz, známky činnosti aby v ní jeden pohledal. Venku se ale se mnou dal do řeči muž, který tvrdil, že je její zaměstnanec a že mu fabrika přirostla tak k srdci, že ve vedlejším domku spolu s dalšími třemi kumpány bydlí. Byl prokazatelně podnapilý, a jeho kumpáni rovněž včetně paní Hanky, která se později projevila jako funkční jeřábnice.
Můj nový kamarád, alespoň se tak ke mně choval, si neodpustil povyprávět mi hořký příběh slévárny i svůj a ukázal mi, jak to v provozu chodí. Tvrdil, že poslední válec tam on a jeho kumpáni vyrobili před čtyřmi měsíci, a jeho cena na trhu prý je 850 tisíc korun. Provedl mě troskami slévárny a vysvětlil mi například, že jeřáb vytahuje do výše některé kovové výrobky pomocí magnetu.
Ne vždy to ale funguje, protože přidal historku o tom, jak mu jakýsi jeřábník přizvaný z Plzně pustil třísetkilový předmět na hlavu. Rozsekalo ho to prý dokonale, dolní čelist mu museli lékaři dávat dohromady prakticky od znova. Chtěl mi ukázat i jizvu vedoucí z lebky k zádům, což jsem razantně odmítl, protože pohled na jizvy mi nedělá dobře.
Dodal také, že je na mnoha místech pořádně spálený, a i s popáleninami několikrát navštívil lékaře. Teplota v pecích při tavbě je prý minimálně 1320 stupňů, a to už se prý občas stane, že to jednoho popálí, zvláště když si nedává pozor.
Přesto tenhle chlapík v areálu sléváren žije, v zimě i v létě. Bez teplé vody, v dotěrném prachu a odkázán (spolu s kumpány) na přímotop.
V podvečer jeho kamarádka Hanka vyšplhala do kabiny jeřábu a s radostným povykem zvedla do výše obrovský kovový kotel, ve kterém byla řetězy připoutána jedna z hlavních představitelek celého klipu Th!s. Její jméno nemohu po dohodě s kapelou prozradit, bude to překvapení odhalené až s premiérou. Ale budete se divit…
Když jsem přijel domů, zjistil jsem, že prach a struska pronikly až na místa mého těla, do kterých jen tak něco nepronikne. Kalhoty, tričko a další prádlo jsem naházel do pračky, a když jsem si pak čistil boty, zčernal mi jinak světlý hadr. Můj obdiv proto patří těm čtyřem kumpánům, jakkoli si mohu myslet, že by při troše dobré vůle mohli žít jinde.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)