Orel Greta léta, mouchy vztekle bzučí

Greta
Projev šestnáctileté aktivistky Grety Thunbergové na klimatickém summitu v New Yorku spoustu lidí na celém světě i u nás zaskočil, šokoval i znechutil. Osobně si myslím, že způsob, jaký k naléhání na politiky kvůli ochraně klimatu zvolila, je správný. Klidně jí odpouštím i to teatrální přehrávání, kterým je proslulá, neboť v případě ochrany klimatu nejde o zanedbatelnou věc. Ví, že náprava musí začít neprodleně, stejně tak ví, že obecně na politiky mírnost neplatí. Podívejte se třeba na ty naše. Na ně neplatí nic…
Ještě donedávna jsme mohli diskutovat o tom, jestli je to se zemí tak zlé, či nikoli. Postupně ale přibývaly argumenty od vědců, kteří doložili, že to zlé je. Někteří světoví politici je vzali na vědomí, a ti odpovědní se rozhodli konat. A Greta Thunbergové jim připomíná, že už je skoro pozdě.
Co na tom, že je jí šestnáct. To není diskvalifikace. Předchozí generace se chovaly poživačně a nezodpovědně, braly, braly a braly, s požehnáním politiků. Kdyby generace Grety Thunbergové měla být tou, která planetě zásadně pomůže, měla by mnohem větší smysl než ty před ní. A předesílám, že se teď jako padesátník trochu stydím.
Hanba mě nicméně vysloveně fackovala, když jsem si přečetl reakce politiků ODS, mých vrstevníků. Pravda, jsou to lidé bezvýznamní, stejně jako celá ta strana, která má poživačnost a aroganci od dob zakladatele Kykyny ve své DNA. Svými reakcemi ale přinejmenším potvrdili slova Pirátů o tom, že se nezměnili.
„Mladí lidé mají jistě právo na radikální postoje a revoltu. Pozornost, která je věnovaná Gretě Thunberg, je ale přehnaná a nezdravá. Jsem na straně rozumu, svobody a odpovědnosti, ne na straně ideologie a omezování svobody,” uvedl pro Novinky.cz lídr ODS Petr Fiala.
„Všichni jsou dnes zděšeni šíleným projevem nezletilé, nemocné Gréty v OSN. Více než této dětské oběti zelené lobby se děsím politiků, kteří jí dávají prostor při summitech, berou vážně její apokalyptické vize a mění podle ní politiku. To jsou ti skuteční, nebezpeční šílenci,” napsal na Twitter poslanec za ODS Jan Skopeček.
Fiala je muž frází, který nic nepochopil. Skopeček je však ve svém vzteku neférový. Napsat o někom, že je nemocný, je projevem arogance (což se v ODS nosí) a především absence argumentů vysvětlujících, proč byl projev Thunbergové špatný a proč je špatné to, co dělá. Pokud je si jist, že je to se zemí v pořádku, nechť s tím jde ven a aktivistku zastaví svými férovými argumenty. A činnost různých lobby zná jistě ze své strany. Jsem si nicméně jist, že žádná z těch, s nimiž se setkal, rozhodně nechtěla zachránit svět. Takové přes ODS nejdou, vysmála by se jim.
Současný svět prostě potřebuje Grety Thunbergové.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)